Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Narodowe Czytanie 2020

Utworzono dnia 30.08.2020
Czcionka:

Narodowe Czytanie 2020

Niniejszym serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która odbędzie się 4 września 2020 o godz. 13.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zarszynie.

Akcję zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował ówczesny prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Rok później  lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 akcja Narodowe Czytanie miała specjalny charakter. W nawiązaniu do jubileuszu 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę Para Prezydencka zaproponowała lekturę Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Dodatkowo przez cały rok czytano Antologię Niepodległości, specjalnie przygotowany z tej okazji wybór utworów z kanonu polskiej literatury patriotycznej. Co ciekawe,  Przedwiośnie podczas finału akcji było czytane w prawie 3000 miejscach na całym świecie, w tym w 33 krajach  m.in. na Litwie, Łotwie Białorusi, Ukrainie, Rosji, we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Węgrzech, Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelanddii i  Japonii. W 2019 r. wybrano „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”, czyli „teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Na tę okoliczność Kancelaria Prezydenta RP opublikowała  specjalne wydanie nowel w alfabecie Braille'a, które zostało wysłane do ośrodków dla osób niewidomych w całej Polsce.

Lekturą tegorocznej, dziewiątej już edycji, jest dramat Balladyna Juliusza Słowackiego.

Jest to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Olbrzymim zainteresowaniem cieszy się także cała  akcja. Kancelaria Prezydenta przygotowuje  okolicznościowe pieczęcie, plakaty oraz banery.  Co roku Prezydent wystosowuje  okolicznościowy list do obywateli, zachęcający do udziału w akcji.  I my włączmy się w tę szlachetną akcję promującą czytelnictwo i wspólnie wsłuchajmy się w tekst utworu wierząc – tu cytując słowa prezydenta z listu do obywateli, że „ w tym szczególnym dla nas wszystkim czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy”. Zapraszamy!

Zegar

Kalendarium

Październik 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 30

W poprzednim tygodniu: 31

W tym miesiącu: 121

W poprzednim miesiącu: 139

Wszystkich: 4951

Pogoda